Jak założyć folię ochronną na telefon? - PORADNIK
Folia ochronna zabezpiecza smartfona przed rysami i zadrapaniami. Mówi się, że telefon z folią jest też łatwiej sprzedać, ale jak ją założyć? Folia nie chroni urządzenia w większym stopniu i nie jest niezniszczalna. Dodaje jednak warstwę ochroną smartfonowi, która z kolei pomoże uniknąć kosztownych napraw porysowanego ekranu dotykowego.
W końcu łatwiej (i taniej) jest wymienić osłonę ekranu w porównaniu z wyświetlaczem. Oto poradnik jak zrobić to dokładnie bez pomocy specjalisty, samemu w domu.

1
W obrębie miejsca pracy powinniśmy mieć porządek. Warto wytrzeć kurz i zadbać o wyjątkową czystość w tych okolicach. Każdy mały pyłek będzie widoczny pod warstwą folii ochronnej. Warto mieć w zasięgu ściereczkę wykonaną z mikrofibry, materiału, który pochłania kurz.
2
Bardzo często już w zestawach są przygotowane malutkie ściereczki do wytarcia ekranu i to dwie. Jedna z preparatem, dezynfekująca; druga przeciwpyłowa, ściągająca kurz. Jeśli producent Twojej folii nie dołączył ich do opakowania, wytrzyj ekran ściereczką z mikrofibry.
3
Przygotuj folię, którą masz nakleić na ekran. Musisz się upewnić, czy będzie to właściwa strona. Zazwyczaj jest ona oznaczona specjalną naklejką. Chwyć ją w palce, pamiętaj o czystości dłoni.
4
W przypadku uniwersalnej folii poliwęglanowej, należy wydrukować specjalny szablon dostosowany pod model telefonu i odrysować kontur, potem wyciąć. Jeśli chodzi o folie dostosowane do modelu telefonu, nie pozostaje nic innego, jak tylko odklejenie jej.
5
Po odklejeniu folii należy przytknąć ją idealnie do krawędzi ekranu, tak aby była dopasowana. W innym przypadku użytkowanie folii krzywo przyklejonej może być niekomfortowe i nieestetyczne.
6
Gdy przyłożysz odpowiednio do krawędzi folię, możesz ją docisnąć i nakleić.
7
Sprawdzaj cały proces, czy folia nie zapowietrza się, czy nie ma pod nią jakiegoś zanieczyszczenia i czy przykleja się prosto.
8
Rozetrzyj szmatką całą folię na ekranie, aby zniwelować zapowietrzenia pod folią. Naciśnij pod kątem do najbliższej krawędzi zewnętrznej. Zacznij od środka - te są najtrudniejsze do usunięcia
9
Dociskaj w miejscach, gdzie widzisz bąble z powietrza i postaraj się je usunąć.
10
Sprawdź, czy Twoja folia nie ma osłonki. Jeśli tak to zdejmij ją.
Folię ochronną można założyć także w punktach GSM, gdzie pracownicy za opłatą wykonują takie usługi.
Warto pamiętać, że folia ochronna chroni ekran przed zniszczeniami i zarysowaniami, ale nie przed pęknięciem ekranu. Przyda się, gdy nosimy telefon w kieszeni, torbie czy plecaku. Folia poliwęglanowa jest idealna do ochrony wyświetlaczy w różnych urządzeniach elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, nawigacje GPS i kamery.
Folia chroni ekrany LCD przed zadrapaniami i uszkodzeniami mechanicznymi, poprawia jakość obrazów i minimalizuje odbicia. Folia jest również idealna do ekranów dotykowych. Składa się z trzech warstw: odpowiedniej środkowej i dwóch warstw ochronnych, które są usuwane podczas aplikacji.