Płynne szkło na telefon – co to jest?

Image

Warto wiedzieć, że tak popularne w dzisiejszych czasach smartfony mają jedną, bardzo istotną wadę – nie są wytrzymałe. Piękne ekrany o wysokich rozdzielczościach być może prezentują się świetnie, jednak częstotliwość tłuczenia się takich wyświetlaczy jest zatrważająca.

Czasy niezniszczalnych Nokii mogących służyć za cegłę lub narzędzie zbrodni dawno przeminęły. W takim razie należy uzbroić się w asortyment, który pozwoli lepiej zabezpieczyć ekran smartfona.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że uszkodzenie szkła w smartfonie nie jest wcale trudne. Fakt, od lat firmy starają się stwarzać jak najbardziej wytrzymałe wyświetlacze i dziś sytuacja wygląda znacznie lepiej, niż wcześniej, jednak nie zmienia to faktu, że upadek telefonu zawsze jest groźny dla ekranu.

Co więcej, trzeba także wspomnieć o zarysowaniach, które mogą znacznie zmniejszyć walory wizualne danego modelu. Sprawia to, że nawet komfort użytkowania jest mniejszy. Z tego powodu wiele osób inwestuje w różnego rodzaju zabezpieczenia, czyli na przykład folię ochronną lub szkło hartowane.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nakładając folię lub szkło hartowane pojawiają się problemy. Po pierwsze samo nakładanie nowej warstwy ochronnej jest problematyczne, ponieważ należy odpowiednio „wycelować”, a kiedy nie zrobi się tego dobrze, w przypadku niektórych modeli folii należy zaopatrzyć się w nowy produkt.

Image

Wytrzymałe szkło hartowane

Dobierz odpowiednie do swojego ekranu!

Dodatkowo, pod warstwą szkła i folii mogą znaleźć się pęcherze powietrza, które nie tylko będą nieestetycznie wyglądały, ale mogą także pogorszyć obsługę dotykowego ekranu. Szkło hartowane i folia to najczęściej wybierane sposoby zabezpieczenia ekranu od smartfona, jednak istnieją inne. Chodzi o płynne szkło! Ta innowacyjna technologia wzbudza ciekawość głównie ze względu na prostotę aplikacji.

Płynne szkło na telefon ma mieć twardość na poziomie 9H w skali Mohsa. Warto wiedzieć, co to oznacza. Mianowicie, jest to skala 10-stopniowa, gdzie im wyższy wynik, tym większa twardość materiału i odporność na zarysowania. Jedynym, wzorcowym materiałem mającym wynik 10 jest diament. Zgodnie z założeniem tylko diament powinien być w stanie z łatwością zarysować takie szkło. W praktyce jednak sprawa wygląda inaczej, ponieważ impet uderzenia czasami może być tak wielki, że żadna osłona z nim sobie nie poradzi.

Żeby nałożyć płynne szkło na telefon należy przede wszystkim bardzo dokładnie oczyścić ekran smartfona – najlepiej za pomocą chusteczki z mikrofibry i wysokoprocentowego alkoholu np. spirytusu. Kiedy wiadome jest, że ekran jest czysty, należy nałożyć specjalny preparat. Czasami jest on od razu w płynnej postaci, czasem to nasączona chusteczka. W każdym jednak wypadku należy nanieść preparat na ekran i równomiernie oraz delikatnie „wmasowywać” go na całej powierzchni przez około minutę lub dwie. Następnie telefon należy odłożyć na godzinę. Wtedy specyfik wyschnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość producentów zaznacza, iż twardość 9H produkt osiąga po około dwóch dniach.